A continuació teniu tot l'històric de notícies de l'institut durant el curs 2014-2015. (Cal seleccionar "llegiu més")

Campus Itaca 2016
Enviat per admin a Dijous, 25 de Agost de 2016 a les 14:44
Del 6 al 14 de juliol, alumnes de 3r d'ESO  de l'institut han participat, un any més, al Campus Itaca de la UAB.

169 lectures

 

Programa Golf a les Escoles: Jornada familiar gratuïta
Enviat per admin a Dimarts, 28 de Juny de 2016 a les 18:22
Al maig, l'alumnat de 1r d'ESO va participar en el programa Golf a les escoles organitzat per la Federació Catalana de Golf.

Ara, per al pròxim diumenge 10 de juliol al C.G. d’Aro Mas Nou (Santa Cristina d’ Aro), han organitzat una jornada familiar gratuïta que permetrà que tant als nens i adults que van participar en la segona edició del Torneig com a aquells que no en van tenir l’oportunitat, puguin passar una jornada en família envoltats de natura i golf.

La jornada comptarà amb activitats com un clínic de golf al camp de pràctiques, campionat i concurs de putt, lliurament de premis, etc.

Per a més informació, podeu consultat el web http://www.golfalesescoles.com/jornada-familiar-c-g-aro-mas-nou-tho-perdis/

163 lectures

 

Classes sense fum
Enviat per admin a Dilluns, 20 de Juny de 2016 a les 11:51
Els alumnes de 1rB de l’ESO, han aconseguit el segon premi a la millor activitat creativa del programa Classes
sense fum. 

Enhorabona per la feina ben feta!

190 lectures

 

Bateig de mar
Enviat per admin a Dilluns, 20 de Juny de 2016 a les 11:47
Els alumnes de 4t d'ESO han dut a terme l'activitat Bateig de mar, que forma part del crèdit de síntesi que estan desenvolupant aquesta setmana.

172 lectures

 

Agenda 21: Trocamba
Enviat per admin a Dilluns, 13 de Juny de 2016 a les 13:18
El Comitè Ambiental de l'INS OLORDA va participar a principis de juny a la VI trobada de la TROCAMBA de l'Agenda 21.

 

 

 

 

196 lectures

 

Sortida a Port Aventura
Enviat per admin a Dilluns, 30 de Maig de 2016 a les 14:35
A continuació trobareu la normativa de la sortida a Port Aventura del dimarts 14 de juny: Sortida a Port Aventura

251 lectures

 

Educació viària de primària
Enviat per admin a Dilluns, 30 de Maig de 2016 a les 14:19
Aquests dies, les escoles de primària de Sant Feliu visiten l'Institut Olorda per fer les activitats d'educació viària.

204 lectures

 

Golf a les escoles
Enviat per admin a Dimarts, 10 de Maig de 2016 a les 09:34
Els alumnes de primer d'ESO participen durant aquesta setmana d'una jornada de golf a Can Cuyas com a finalització del treball realitzat a l'aula dins el programa GOLF A LES ESCOLES.

254 lectures

 

Tinguem cura del planeta
Enviat per admin a Dimecres, 04 de Maig de 2016 a les 10:33
El dia 27 d'abril , les alumnes Laia i Ariadna Sanchís, Rita Escòlies i Joana Cartró van assistir a la conferència catalana de joves "Tinguem cura del planeta" com a representants del comitè ambiental del nostre centre.

Va ser una experiència molt enriquidora i motivadora per a tot l'alumnat assistent!

136 lectures

 

Intercanvi d'alumnes de 4t d'ESO amb alumnat alemany de l'institut Carl_von_Ossietzky d'Hamburg.
Enviat per admin a Dilluns, 18 de Abril de 2016 a les 12:28
Durant l'intercanvi, que va ser la setmana del 6 al 13 d'abril, els alumnes van fer activitats conjuntes amb els seus companys alemanys dins l'aula, així com presentacions per grups amb powerpoints sobre diversos aspectes de la cultura espanyola i catalana. Varen gaudir amb diverses sortides com ara un tour guiat amb bus turístic per Hamburg, visita al parc d'atraccions Heideparc, pràctica d'esports indoor al Beach Center i al Bowling Center, recorregut pel barri alternatiu d'Hamburg, el centre i port de la ciutat. Va estar una setmana molt enriquidora i motivadora, durant la qual l'alumnat va fer una immersió lingüística i cultural amb els companys i les seves respectives famílies alemanyes.

193 lectures

 

L'educació és la vacuna contra la violència
Enviat per admin a Divendres, 15 de Abril de 2016 a les 19:06
La comunitat de l'Institut Olorda fa un minut de silenci per condemnar la violència de gènere.

L'educació és la vacuna contra la violència

L'educació és la vacuna contra la violència

163 lectures


Reunió informativa per a famílies d'alumnat de 4t d'ESO i de 3r d'ESO
Enviat per admin a Dimarts, 12 de Abril de 2016 a les 09:36
Es convoca els pares i mares de l'alumnat de 4t d'ESO i de 3r d'ESO a la següent reunió:

Dia: dimarts 26 d'abril

Hora: 18 hores

Lloc: Sala d'actes Pere Bonet de l'Institut Olorda

Tractarem els temes següents:

- Opcions acadèmiques després de l’ESO.

- Informació sobre el Batxillerat.

Esperem la vostra assistència (podeu confirmar-la amb la Carta de convocatòria).

125 lectures

 

Intercanvi amb Hamburg 2016
Enviat per admin a Divendres, 08 de Abril de 2016 a les 08:47
Els alumnes de 4t d'ESO que han anat a l'Intercanvi d'Hamburg estan bé. Quan van arribar els van fer una festa de benvinguda i ahir dijous van passar el matí a l'escola amb les seves parelles d'intercanvi. Més tard, a la tarda, van anar a la bolera.

138 lectures

 

Proves Cangur de Matemàtiques
Enviat per admin a Divendres, 08 de Abril de 2016 a les 08:31
Ahir, 7 d'abril, es van dur a terme les Proves Cangur de Matemàtiques a tota Catalunya.

Les proves consisteixen en trenta preguntes tipus test, amb continguts de lògica, visió espacial, combinatòria, i càlcul mental, entre altres. 

Al nostre centre van fer la prova 93 alumnes de 1r, 2n i 3r d'ESO, mentre que 34 alumnes de 4t d'ESO, 1r i 2n de Batxillerat van anar a Sant Joan Despí a realitzar-la. En total, van ser 127 alumnes que hi van participar aquest any.

163 lectures

 

Des d'Itàlia...
Enviat per admin a Dimecres, 09 de Març de 2016 a les 14:05
Des d'Itàlia, van recordar que ahir era el dia de la dona treballadora, i ens han enviat aquesta foto.

I també ens ha arribat aquesta altra:

I han sortit a la natura. 

225 lectures

 

Sortida a la neu de l'alumnat de 4t d'ESO
Enviat per admin a Dimecres, 09 de Març de 2016 a les 13:01
L'alumnat de 4t d'ESO que ha anat a esquiar, ja ha arribat. Tot ha anat bé. 

En aquests moments està nevant, però encara no han enviat cap foto.

Aquí anirem penjant-les, tan bon punt les enviïn.

Des de Taüll, el professorat ens ha informat que han estat a -13 graus. Encara que fa sol, l'ambient és molt fred.

Aquesta ens ha arribat avui divendres:

I la darrera que ens va arribar divendres:

229 lectures


Notícies de les colònies de 1r d'ESO
Enviat per admin a Dimecres, 09 de Març de 2016 a les 12:56
Ja han arribat. Tot ha anat bé. L'ambient és una mica humit.

Aquí anirem afegint les fotos i novetats que ens vagin enviant.

A dinar!

Ja han fet la sortida amb bicis.

Aquí teniu més fotos d'ahir. L'ambient va ser fresquet: -1 grau. Però no va ploure.

A les 13 h. d'avui divendres, ens han enviat aquesta foto:

 

     Aquí teniu les mateixes fotos més grans.

 

338 lectures

 

Més fotos des d'Itàlia
Enviat per admin a Dimarts, 08 de Març de 2016 a les 09:16
Aquí anirem afegint les fotos que ens arribin de l'alumnat de 1r de Batxillerat des d'Itàlia.

136 lectures

 

Viatge a Itàlia de 1r de BTX
Enviat per admin a Dilluns, 07 de Març de 2016 a les 09:19

L'alumnat de 1r de BTX ja ha arribat a Itàlia. Aquestes són les primeres fotos que ens han arribat.

 

142 lectures

 

 

Sortida al Museu d'Història
Enviat per admin a Dilluns, 07 de Març de 2016 a les 09:06
L'alumnat de 2n d'ESO va realitzar una sortida a Barcelona. Va fer un recorregut pels llocs més emblemàtics del seu gòtic: Pia Almoina, la catedral, plaça del Rei, la façana gòtica de l'Ajuntament i, finalment, Sta. Maria del Mar.

100 lectures

 

Guia informativa prematrícula PAU 2016
Enviat per admin a Dijous, 18 de Febrer de 2016 a les 10:28
El 17 de febrer s’ha obert el termini de prematrícula a les Proves d’Accés a la Universitat (PAU 2016), a la convocatòria de Juny-2016 per l’alumnat de 2n de batxillerat. El termini finalitza el 29 de febrer.

Aquest tràmit es fa per Internet a l’adreça https://accesnet.gencat.cat.

Per tal de facilitar el tràmit, s'adjunta la Guia informativa prematrícula PAU 2016 alumnat, que és la guia informativa del procediment de la prematrícula en el portal accesnet, en la qual s'explica com cal anar introduint les dades.

La prematrícula és el primer dels tràmits que s’han de fer per accedir a la universitat. Després durant el mes de maig, es farà la matrícula definitiva de les proves i a partir de juny la preinscripció universitària. Com que en el portal accesnet trobareu tots aquests tràmits quan pertoquin, és important que us familiaritzeu amb l’entorn i que tingueu cura del codi d’accés que hi poseu. 

126 lectures

 

Patinatge
Enviat per admin a Dimecres, 03 de Febrer de 2016 a les 17:31
Les alumnes que practiquen patinatge a l'institut van fer una sortida el dissabte 30 de gener a la Pista de Gel del Barça.

Van gaudir moltíssim.

131 lectures

 

Xerrada - Col·loqui de l'escriptora Maria Carme Roca
Enviat per admin a Dimecres, 03 de Febrer de 2016 a les 17:23
El passat divendres 29 de gener l'escriptora Maria Carme Roca, autora del llibre Dedica'm un poema encara que sigui teu, ens va visitar al centre per parlar del llibre que han llegit els alumnes de segon d'ESO.

També va parlar de la seva obra i de l'ofici d'escriure. Els alumnes de segon han estat dues hores escoltant i intercanviant opinions amb l'escriptora. Ha estat una experiència molt positiva el fet de conèixer en persona l'autora del llibre que els alumnes han llegit a classe.

115 lectures


Dia de la Pau
Enviat per admin a Divendres, 29 de Gener de 2016 a les 10:28
Demà dissabte ,30 de gener, és el dia de Pau i al centre hem estat treballant el conte del drac NIHAO, que podeu llegir al final d'aquesta entrada. Cada alumne ha portat pintades unes escates per formar la cua del drac.

EN NIHAO I ELS COLORS DE LA PAU Fa molt i molt de temps a la Xina hi havia un drac jovenet que es deia Nihao, que vol dir .hola. en xinès. En Nihao tenia una gran cua amb serrells de set colors diferents: vermells, taronges, grocs, verds, blaus clars, blau fosc i violetes. El que més li agradava era volar i volar fent un pont entre la terra i el cel amb la seva cua. Passava una gran part del dia fent tombarelles per l’aire i jugant amb les plantes, els animals i les persones que trobava. Quan feia vent aprofitava per lluir la seva llarga cua de colors davant les nenes i els nens, que corrien darrera seu per atrapar algun dels .serrells. que li penjaven, però ell es movia d’una banda a l’altra tan de pressa que mai no el podien enxampar. Ei! A que no m’agafeu? Jo sóc el més ràpid, he, he -reia burleta en Nihao. És que vas molt de pressa i ens cansem de perseguir-te -es queixava un nen En Nihao reia i es divertia molt fent aquestes entremaliadures, però els infants es quedaven una mica tristos perquè semblava que només li importava sempre ser el més ràpid i empaitar-los, sense gaudir del joc amb els amics i I cada dia passava el mateix, ell es divertia molestant la canalla i després se n’anava deixant a tothom plantat. Però el Sol, que era l’astre més vell i savi del cel, estava atent a tot el que feia el drac per ensenyar-li a valorar l’amistat, la companyia i el respecte cap als i les altres; per això no li agradava gens que sempre volgués ser el més fort i guanyar. Sovint, quan algú no tenia respecte a un altre, el Sol cridava la seva amiga, la Pluja, i li demanava que caigués ben fort i amb molt de soroll fins a mullar qui estava molestant o barallant-se i no tornava a sortir fins que no feia les paus i demanava perdó. Un dia que bufava un vent molt fort, en Nihao estava, com sempre, fent rodar i girar la seva cua entre les nenes i els nens al pati d’una escola petita, quan va començar a ploure i a caure grans llamps i trons. En Nihao es va quedar enganxat en un arbre i es va mullar tot, de tal forma que els colors se li van destenyir molt i semblaven parracs vells. Es va fer de nit i es va quedar tot sol, brut i mullat amb molta por i fred al cos. L’endemà no va sortir el Sol, estava tot el cel tapat de núvols i quan la canalla va sortir al pati, es van apropar al drac i li van preguntar com se sentia: Tinc fred, em trobo sol i molt avorrit! I amb la cua mullada no em puc enlairar... sabeu per què avui no ha sortit el Sol? Una nena que era molt espavilada li va contestar: Potser el Sol no ha sortit perquè està enfadat amb tu. Com? Per què dius això?, va contestar estranyat en Nihao. Perquè la meva iaia m’ha explicat una llegenda en la qual el Sol no sortia quan s’adonava que algú feia mal o molestava els altres, o quan no volia ser amic de les persones. I tu sempre que jugues amb nosaltres no deixes que ens agafem de la teva cua per poder volar. Només et diverteixes tu! El drac es va quedar molt pensatiu, i amb una miqueta de vergonya va demanar perdó a totes i tots i els va prometre que quan recuperés els colors, tothom podria agafar-se de la seva cua i volar amb ell. El Sol el va sentir i va començar a treure el nas amb els seus raigs entre els I des d’aleshores, després de la pluja sempre surt l’arc de Sant Martí, que fa un pont entre el cel i la terra, tal com Ho feia el drac, en senyal de pau i amistat. Per això per tots els racons del món trobareu infants fent volar estels de colors, que recorden els serrells de la seva cua. I conte de pau contat... conte de pau, acabat.

174 lectures

 

Informació sobre els tribunals del Treball de Recerca i els criteris d'avaluació
Enviat per admin a Dimecres, 20 de Gener de 2016 a les 16:34
El 8 de febrer, l'alumnat de 2n de Batxillerat realitzarà l'exposició oral del treball de recerca, que ha d'haver entregat aquest mes de gener.

Els diferents tribunals assignats, així com l'aula i l'hora en què l'alumnat haurà d'exposar el treball de recerca, es poden consultar en aquest enllaç:  Convocatòria dels tribunals de recerca (que s'anirà actualitzant durant els propers dies).  

L'alumnat de 1r de Batxillerat podrà assistir-hi com a oient per veure en què consisteix la realització del treball de recerca. Cal tenir en compte que aquests treballs, que s'han de començar a 1r de Batxillerat, compten un 10 % de la nota de 2n i, en cas de no superar-lo, no s'aprova el curs.

Les pautes sobre la presentació de la part escrita del treball es poden consultar en l'enllaç Treballs de Recerca: pautes (que també es troba a l'apartat Orientacions als estudiants, a la pàgina web del centre). També es pot consultar una pauta i una orientació per fer-ne la valoració aquí.

D'altra banda, els criteris que cal tenir en compte per a l'exposició oral es poden consultar en el fitxer Valoració de l'exposició oral. A l'alumnat de 2n, li pot servir per preparar-se-la bé.  

240 lectures

 

Amb la Marató de TV3
Enviat per admin a Dimarts, 15 de Desembre de 2015 a les 09:54
El passat divendres 11, es van realitzar diverses activitats al centre per recollir diners per la Marató de TV3.

Aquestes activitats van estar organitzades per l'alumnat de 4t, amb el suport dels tutors, i va participar-hi tot l'alumnat d'ESO.

L'import que es va recollir va ser de 655 euros.

Moltes gràcies a tothom per col·laborar-hi! 

231 lectures


Jocs Escolars de Catalunya: Campionat de Futbol
Enviat per admin a Dimarts, 01 de Desembre de 2015 a les 10:27
El dissabte 14 de novembre es va iniciar el campionat de futbol dels Jocs Escolars de Catalunya. El nostre institut hi té inscrits dos equips.

Podeu veure fotos d'aquesta jornada a les nostres intal·lacions.

 

235 lectures

 

Les Comunitats Vegetals a la Serra de Collserola
Enviat per admin a Dimarts, 01 de Desembre de 2015 a les 09:55
L'alumnat de 1r d’ESO ha realitzat un estudi de les condicions ambientals i de la vegetació dels vessants de solell i obaga a Collserola, sota la supervisió del Camp d’Aprenentatge (CdA) de Can Santoi.

Podeu llegir-ne l'entrada al seu bloc i deixar-hi comentaris.

287 lectures

 

Curs d'Autoprotecció i suport vital
Enviat per admin a Dilluns, 02 de Novembre de 2015 a les 13:02
L'alumnat de 3r d'ESO va realizar un taller d'autoprotecció i suport vital al gimnàs del centre.

274 lectures

 

Programa d'intercanvi amb Hamburg
Enviat per admin a Dijous, 22 de Octubre de 2015 a les 10:15
Recentment, del 8 al 15 d’octubre de 2015, ens han visitat 18 alumnes alemanys i els seus professors com a part del programa d’intercanvi que el nostre centre manté amb l’institut Carl Von Ossietzky Gymnasium d’Hamburg. Ha sigut una setmana plena d’activitats educatives, culturals i esportives en les quals el nostre alumnat de 1er de batxillerat s’ha relacionat amb joves de la seva edat d’un altre país i amb qui, no tan sols ha practicat la llengua anglesa com a mitjà per comunicar-se, sinó també ha conviscut i compartit un munt d’experiències a bon segur que molt enriquidores.

Des del Departament d’Anglès us volem agrair a tots: pares, alumnes i professors, la vostra col·laboració i confiem en que l’any vinent els nostres alumnes tornin a gaudir d’aquest intercanvi amb resultats com a mínim tan satisfactoris i profitosos per al seu bagatge educatiu com els que s’han assolit enguany.

482 lectures

 

"Internet segura". Xerrada a càrrec dels Mossos d'Esquadra.
Enviat per admin a Dilluns, 19 de Octubre de 2015 a les 12:25
Ens plau comunicar a les famílies de l'alumnat del centre que se celebrarà una conferència a l'antiga Sala d’Actes del nostre Institut el dimarts 20 d'octubre de 2015, a les 18:00 h. a càrrec dels Mossos d’Esquadra.

La xerrada està dirigida a pares i mares i té com a objectiu "promoure la seguretat en l'ús d'Internet, identificar pràctiques no recomanables, facilitant alhora pautes i consells i informar de les activitats nocives, il·lícites i dels riscos actuals de la xarxa per evitar pràctiques de les quals podrien ser víctimes els menors".

Aquest tema també es treballa des de les tutories, per la qual cosa l'assistència dels pares i mares de l'alumnat reforçarà el tema de la seguretat a internet.

Us hi esperem. 

346 lectures

Enviat per admin el